Domácí klobásy

Domácí klobásyJednou z hlavních surovin pro výrobu domácích klobás a párků je vepřové maso. Z ostatních surovin používáme hovězí přední i zadní maso, dále skopové, ale můžeme použít králičí i drůbeží maso. Vždy záleží na tom, jaký druh klobásy budeme vyrábět. Jednotlivé druhy masa zpracováváme často předsolené, a proleželé. Vepřové maso funguje u klobásy jako vložka , hovězí maso pak jako spojka neboli prát. Skopové, králičí nebo drůbeží maso pak charakterizují vlastní výrobek. Maso, které budeme na domácí klobásy solit, musí být vychlazené , odleželé a nezávadné, jinak znehodnotí chuť klobás i párků. 
Maso pokrájíme na kostky, nasolíme, necháme obvykle 1-2 dny proležet v lednici, a až pak umeleme na jemno. V mixéru z hovězího masa vymixujeme spojku, do které přidáváme podle potřeby vlažnou vodu.

 

Z koření používáme na domácí klobásy obvykle papriku, sladkou i pálivou , pepř, drcený kmín, zázvor, koriandr, nové koření a třený česnek. Klobásy plníme do tenkých, sdíraných vepřových střev nebo skopových strunek. K plnení používáme zařízení nazývané plnička klobás , nekdy také narážečka. Naplněné zašpejlujeme nebo zaštípneme a pak vyudíme, popřípadě ještě dovaříme. Jednotlivé nožičky klobás děláme asi 20-30 cm dlouhé. Naražené obaly sekáme na 60cm díly, které uprostřed přetočíme. Správné domácí klobásy jsou po vyuzení v udírně zlatohědé až tmavozelené

Domácí klobásy

Domácí klobásy - výroba

Domácí klobásy - vázání