Zavařování masa do sklenic

01.12.2015 17:32

Zavažování masa do sklenicKdyž jsme za našich mladých studentských let bydleli na koleji, jedním z oblíbených jídel byla vepřová konzerva. Teda vepřové ve vlastní šťávě. V lednici nezabrala moc místa, stačilo koupit půlku chleba a večeře, která nejen zasytila, ale i chutnala, byla hned na světě. Navíc na rozdíl od čehokoli sladkého se k vepřovému dalo pít pivo, což nebylo k zahození :) Dneska bych si vepřovou konzervu asi nekoupil. Nedělám si iluze, co všechno je v ní namleté, bohužel do ní nevidíte. Ale údaje na štítku typu obsahuje 60% masa mnohé napoví …. Jelikož doma nemáme stroj na zavírání konzerv (což mi teda velmi mrzí a hledám nějaký z druhé ruky) tak zavařování masa do sklenic je pro nás celkem jasná volba.
Vepřové maso zavařené do sklenic ale nechápeme jako nějaký super a úžasný způsob jak uchovat vepřové maso. V dnešní době mrazáků je fakt snazší maso zamrazit rychle a snadno. Zavařování do sklenic není úplně rychlá záležitost, je relativně časově náročná. Ten hlavní důvod, proč to děláme je chuť takového masa. Pokud ho správně naložíte – a to je velmi jednoduché – tak to má opravdu úžasnou chuť. Takovou tu dobrou, masovou. Těžko to popsat, to se musí ochutnat. To maso není ani pečené, ale ani vařené. Dlouhé působení koření i soli na maso ve sklenici a jeho  zavařování dělá s chutí své, a je to výborné. Určitě je to alternativa k výrobě domácích uzenin ( viz text Klobásy – recepty a domácí výroba) a doporučuju to všem vyzkoušet. Navíc to má jednu velikou výhodu, nepotřebujete nějaké extra vybavení. Pokud doma praktikujete třeba zavařování ovoce do sklenic, máte určitě všechno co potřebujete.

Těžko na webu o domácích zabijačkách budete hledat jiné maso než vepřové, a tak i článek o zavařování masa do sklenic bude hlavně o vepřovém. Opět se jedná o postup, kterým se dříve zpracovávalo „horší“ maso - vepřovou panenku asi do sklenic krájet nebudeme J U nás se samozřejmě používá oblíbený vepřový bůček. Trochu jsme ho ale pro tenhle případ doplnili vepřovou plecí, a to ze dvou důvodů. Vlastně teda z jednoho – „tučnosti“. Vepřový bůček, který jsme použili, je mírně řečeno prorostlejší. Takže aby se jednalo spíše o zavařování vepřového masa než o sklenici vepřového sádla se sem tam kouskem masa, přidali jsme ještě vepřovou plec. Ten poměr si samozřejmě můžete volit sami jak potřebujete, to naše vepřové šlo spíš do libova. Ale pokud budete používat k zalévání sklenic s masem sádlo  ( viz text zavařování klobás do sádla), bude to tučné až až. U nás se použil vepřový výpek ze žeber a kůží , zalitý vodou a dobře převařený. Žádná cibule, jen trocha česneku, kmín, pepř a sůl. Nic dalšího. Takže jak vlastně to zavařování masa probíhá ?